(O)twórz UMCS na Wydziale Filozofii i Socjologii - zapraszamy na Drzwi Otwarte

Otwieramy nasz Wydział dla kandydatów na studia, aby mogli dowiedzieć się jak odbywa się zdobywanie wiedzy akademickiej.
Zapraszamy na Otwarte Drzwi Wydziału Filozofii i Socjologii, które odbędą się 17 kwietnia 2024 r.

Harmonogram wydarzenia

Miniwykłady

Logika kontra Kosmici
Czas 11:20-12:05
Organizator: dr K. Lemanek
Miejsce: on-line - dołącz https://us06web.zoom.us/j/82571987939?pwd=OZ3zjnuMHYBhq9QbxD8kvZwm18r0zn.1
Identyfikator spotkania: 825 7198 7939
Kod dostępu: 602340

Logika jest złożonym narzędziem o formalnych i nieformalnych zastosowaniach. W tym wykładzie omówimy szereg nieformalnych, logicznych błędów i zilustrujemy je konkretnymi twierdzeniami teoretyków kosmitów starożytnych, którzy prezentują swoje poglądy na temat kosmitów w amerykańskiej telewizji. W prosty sposób wykażemy ich błędne myślenie.

Filozofia fotografii
Czas: 12:05-12:50
Miejsce: sala 2 (parter)
Organizator: Wydziałowe Koło Estetyków (dr R. Czekaj)

Obrazy wypełniają dziś sferę wizualną. Przeważającą jej część stanowi fotografia. Sami wykonujemy setki zdjęć, wypełniamy nimi media społecznościowe, ale czy zastanawiamy się, czym w istocie jest fotografia? Zapraszamy do filozoficznej dyskusji na ten temat.

Jak wynaleziono Europę Wschodnią?
Czas: 12:05-12:50
Miejsce: Aula (parter)

Organizator: dr hab. P. Bytniewski, prof. UMCS

Centrum i peryferie to określenia, które identyfikują i określają miejsce w ładzie kultury wszystkiego, co do niej należy. Jaka jest rola symbolicznych granic, które określają centralne lub peryferyjne miejsce tego, co należy do Europy? Czy i na ile peryferyjne położenie jest ułomnością uczestnictwa w kulturze Europy, czy przeciwnie, góruje nad tym, co się dokonuje w jej centrum? Jak centrum i peryferie określają kulturową kondycję Europy Wschodniej, sposób, w jaki partycypujemy w jej tworzeniu? Oto kwestie, które podejmę w wykładzie.

Historia, nowoczesność, myślenie
Czas 13:00-13:45
Miejsce: Aula (parter)
Organizator: dr J. Dadlez

...

Uczestnictwo w zajęciach akademickich

Zapraszamy na typowe akademickie zajęcia - wykłady, konwersatoria, ćwiczenia - w których nie masz szansy uczestniczyć w szkole średniej. Przewodnikiem po wydziale oraz zajęciach uniwersyteckich będzie Koło Naukowe Badaczy Społecznych.

Kreatywność w biznesie, dr E. Szul
Typ: wykład
Czas: 9:40-11:00
Miejsce: sala 201 (II piętro)

Animacja kultury, dr R. Czekaj
Typ: konwersatorium
Czas: 9:40-11:00
Miejsce: sala 240 (II piętro)

Przemiany społeczne w Europie, dr hab. A. Kolasa-Nowak, prof. UMCS
Typ: wykład
Czas: 11:20-12:50
Miejsce: sala 3 (parter)

Badania jakościowe, dr hab. D. Polkowska, prof. UMCS
Typ: wykład
Czas: 11:20-12:50
Miejsce: sala 201 (II piętro)

Psychologia kreatywności, dr A. Tychmanowicz
Typ: wykład
Czas: 11:20-12:05
Miejsce: sala 301 (III piętro)

Social Cognition, dr hab. M. Trybulec
Typ: konwersatorium
Czas: 13:00-14:30
Miejsce: sala 201 (II piętro)
Uwaga! zajęcia prowadzone w języku angielskim

Estetyka performatywna, dr R. Czekaj
Typ: konwersatorium
Czas: 13:00-14:30
Miejsce: sala 240 (II piętro)
Warsztaty

Przy kawie o Europie
Czas: 9:40-13:45
Miejsce: zaułek na parterze
Organizator: studenci europeistyki (dr hab. M. Kuszyk-Bytniewska)

Rozmowy o programie studiów, o możliwościach pracy, o kompetencjach, jakie zdobywa student na kierunku europeistyka.

Socjolandia
Czas: 11.00-12.00
Miejsce: zaułek na I piętrze
Organizator: Koło Naukowe Badaczy Społecznych (dr M. Dziekanowska)

Podążając za metaforą Ervina Goffmana, że codzienne życie społeczne jest swoistym teatrem, zapraszamy do udziału w grze "Socjolandia" . Łączy ona elementy gry aktorskiej z analizą społecznych uwarunkowań interakcji. Nasi goście będą mieli szansę odegrać role w scenkach przedstawiających różne sytuacje społeczne, a następnie wspólnie przyjrzymy się mechanizmom, wpływającym na ich realizację i przebieg. Gwarantujemy dawkę wiedzy i emocji.

Migracyjne zagadki
Czas: 11:20-12:05
Miejsce: sala 2 (parter)
Organizator: Centrum Analiz Migracyjnych MigLab UMCS (dr K. Podgórska)

Celem warsztatu jest refleksja nad zjawiskiem migracji. Podczas wspólnej zabawy/gry sprawdzimy, jaki jest stan wiedzy uczestników o migracjach, a następnie spróbujemy rozwikłać zagadki związane z poszczególnymi terminami. Będziemy mówić o tym, kto jest migrantem, a kto uchodźcą, kto emigrantem, a kto imigrantem, a także o tym, czy każdy cudzoziemiec jest migrantem i może nawet o tym, co to jest saldo migracyjne, drenaż mózgów i migracyjne limbo.

Kreatywne kostki
Czas: 9:40-10:15
Miejsce: sala 101 (I piętro)
Organizator: Koło Naukowe KreaTyVni (dr D. Tymura)

Dawno, dawno temu…
Powstała gra, w której wyobraźnia nie miała żadnych granic! Wypełniona niekonwencjonalnymi rozwiązaniami i skojarzeniami ściągała graczy z różnych stron świata, a każdy z uczestników tych warsztatów zaraz zanurzał się w świecie wyobraźni. Rozwijanie zdolności do generowania pomysłów, myślenia dywergencyjnego, szukania kreatywnych rozwiązań i improwizacji to tylko niektóre z umiejętności, które zdobyli.
A co mogą dać Tobie? Teraz sami możecie się przekonać!
Jedyne co Cię ogranicza, to Twoja własna wyobraźnia. Obudź ją w sobie i daj się ponieść, a fantastyczne opowieści same zrodzą się w Twojej głowie!
Po prostu rzuć kostkami z symbolami i stwórz swoją własną historię!

Mnemotechniki - techniki szybkiego zapamiętywania
Czas: 10:15-11:00
Miejsce: sala 101 (I piętro)
Organizator: Koło Naukowe KreaTyVni (dr D. Tymura)

Współczesny, dość dynamiczny styl życia wymaga od nas sprawnego zapamiętywania wielości różnorodnych danych. Pomocne w tym zakresie są mnemotechniki, które umożliwiają szybkie i efektywne zapamiętywanie informacji, jak również ich przechowywanie i odtwarzanie. Opanowanie tych technik pamięciowych jest pomocne nie tylko w procesie edukacji, ale i w codziennej egzystencji. Ich właściwe stosowanie niesamowicie ułatwia samą naukę, sprawiając jednocześnie, że staje się ona przyjemniejsza.
Jeśli chcesz rozwinąć swoje umiejętności zapamiętywania, zapraszamy na warsztaty z mnemotechnik, które poprowadzą studenci koła KreaTyVni. Dzięki proponowanym praktycznym zadaniom rozwiniesz nie tylko swą wyobraźnię, myślenie abstrakcyjne i kreatywność, ale również myślenie logiczne i analityczne. Dowiesz się również, czym są same mnemotechniki, jak skutecznie ćwiczyć pamięć oraz co zrobić, żeby własne notatki nadawały się do nauki.
Obiecujemy, że intensywny trening pamięci nie przeszkodzi nam dobrze się bawić!

Kreatywny workshop
Czas: 11:20-12:05
Miejsce: sala 101 (I piętro)
Organizator: Koło Naukowe KreaTyVni (dr D. Tymura)

Kreatywność to jedna z najbardziej pożądanych cech we współczesnym społeczeństwie. Wbrew pozorom, nie jest ona tylko domeną artystów. Twórcze myślenie, tak jak inne umiejętności, można rozwijać poprzez stosowne ćwiczenia i treningi. Proponowane warsztaty kreatywności, organizowane przez studentów koła KreaTyVni, pomogą uczestnikom rozbudzić i wykorzystać własny potencjał kreatywny. Czy wiesz, czym w ogóle jest kreatywność i jak ją rozwijać? Dla nas to przede wszystkim ciekawa forma zabawy i spędzania czasu. Jeśli więc chcesz nauczyć się przełamywać gotowe wzorce i świadomie korzystać z możliwości, jakie daje kreatywna postawa, przyjdź na nasze warsztaty. Sprawdź się w ekstremalnych zadaniach i potrenuj nieszablonowe podejście do rozwiązywania problemów. Obiecujemy, że intensywny trening twórczego myślenia nie przeszkodzi nam dobrze się bawić. A oprócz dobrej zabawy wyniesiesz od nas także całkowicie inne spojrzenie na otaczający świat.

Praca zespołowa - kreatywne rozwiązywanie problemów
Czas: 12:05-12:50
Miejsce: sala 101 (I piętro)
Organizator: Koło Naukowe KreaTyVni (dr D. Tymura)

Współpraca oraz jej rola w zespole są bardzo ważne. Bez względu na to, czy jesteś samotnym strzelcem, czy wręcz przeciwnie, uwielbiasz działać drużynowo - pokażemy Ci, że w zespole każdy jest potrzebny!
Rozwiązywanie problemów w zespole, kiedy każda osoba ma własny pomysł, może początkowo wydawać się trudne. Ale nie do końca tak jest. Im więcej pomysłów zderza się ze sobą - tym łatwiej wypracować kreatywne rozwiązanie problemu!
Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności pracy w zespole, zapraszamy na warsztat, który poprowadzą studenci Koła KreaTyVni. Dzięki ciekawej zabawie i garstce merytorycznej wiedzy rozwiniesz nie tylko swoje umiejętności pracy w zespole, ale również umiejętność kreatywnego i analitycznego myślenia.

Stres i depresja wśród młodych ludzi. Jak sobie z tym radzić?
Czas: 14:00-16:00

Miejsce: Aula (parter)
Organizator: Koło Naukowe Badaczy Społecznych (dr M. Dziekanowska)

Warsztat Stres i depresja wśród młodych ludzi: jak sobie radzić? - opis i program warsztatu pod linkiem .

MultiLab – odkrywając sekrety postrzegania
Przepraszamy, ale warsztat odwołany z powodu choroby osoby prowadzącej.

 

Kogni... z czym to się je? Posterowy heksagon
Czas: 13:00-13:45
Miejsce: sala 3 (parter)
Organizator: Koło Naukowe Kognitywistyki  (dr W. Wachowski)

Czym w końcu jest ta cała kognitywistyka? Z tym pytaniem trafiłeś w odpowiednie miejsce. Czeka na Ciebie tutaj wycieczka do świata dyscyplin założycielskich kognitywistyki, różnych sposobów współpracy badawczej oraz kluczowych zagadek poznania i umysłu, z którymi mierzą się naukowcy. Może kiedyś do nich dołączysz?

Akcje towarzyszące
Czas: 9:00-13:45
Miejsce: hol przed Aulą

Gra filozoficzna
Organizator: Koło Naukowe „Holon” (dr K. Rojek)

Czy miałeś kiedyś wrażenie, że Twoje słowa już kiedyś wypowiedział ktoś bardzo mądry? Być może Sokrates, Platon, a może Kartezjusz lub Pascal myśleli właśnie tak, jak Ty! Przekonaj się, jaki filozof czai się w Tobie i jak wiele miał światu do zaoferowania.

Filozoficzne złote myśli
Organizator: Koło Naukowe „Holon” (dr K. Rojek)

Przyjdź i wylosuj swoją złotą, filozoficzną myśl! Czekają na Ciebie dziesiątki nieznanych, cennych refleksji i życiowych porad! To doskonała okazja, aby poszerzyć swoje horyzonty intelektualne i znaleźć inspirację w mądrości wielkich filozofów. Dołącz do nas i pozwól sobie na chwilę refleksji i wewnętrznego wzbogacenia!

Stoisko informacyjne
Organizator: Koło Naukowe Kognitywistyki  (dr W. Wachowski)

Tutaj masz możliwość porozmawiania z przedstawicielami Koła Naukowego Kognitywistyki UMCS o tym, jaką wiedzę i umiejętności nabędziesz na tych studiach, jakie możliwości zawodowe pojawią się po ich ukończeniu, jak również o samych tych studiach oraz możliwych formach rozwijania swoich zainteresowań w kole naukowym.

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    15 kwietnia 2024